איך מנקים פרקטים ללא פגע – המדריך

אנשים רבים מתקינים בשמחה פרקט בביתם ולא מבינים מדוע הוא מתחיל “לאכזב” כבר לאחר תקופה קצרה.

זה מתחיל בדרך כלל לאחר פעולת הניקיון של המשטח, כשפתאום הפרקט מתחיל לשנות את צבעו ולגלות פגמים נוספים שנראים לעין.

הסיבה לכך היא שניקוי פרקט הוא דבר שצריך להתבצע באופן מושכל, בהתאם לסוג הפרקט הספציפי שרוכשים.

רוצים לדעת איך מנקים פרקט בצורה נכונה שתשמור עליו כחדש לתקופה ארוכה? להלן מדריך שיעזור לכם בכך.

 

ניקוי פרקט מדריך איך לנקות פרקט

 

הנחיות כלליות לניקוי פרקט

בטרם ניגע בהנחיות הניקוי הפרטניות של כל סוג פרקט ספציפי, חשוב כי תכירו מספר קווים מנחים כלליים שיעזרו לכם להימנע מגרימת נזק לפרקט שלכם:

✔️ אפיינו את סוג הפרקט שלכם – עליכם לדעת באופן וודאי איזה פרקט מותקן אצלכם, לפני שתתחילו בתהליכי הניקוי. מדוע? בשל העובדה כי שיטת הניקוי תלויה בסוג הפרקט (עץ או למינציה). פירוט על כך תקבלו בהמשך.

✔️ בצעו Test – רכשתם חומר ניקוי שאמור להתאים לפרקט שלכם? חשוב כי תבדקו אותו קודם לכן על חלק קטן מהפרקט שיחסית נסתר מהעין ותראו את ההשפעה שלו.

✔️ היוועצו עם המומחים – במקרה ואתם לא בטוחים לגבי חומר הניקוי המתאים לפרקט שלכם, אל תיקחו סיכונים! תוכלו ליצור קשר עם חברות ניקיון, להתייעץ בקבוצות ייעודיות בפייסבוק ולקבל מענה מהיר שעשוי לחסוך לכם מאות ואף אלפי שקלים בהחלפת פרקט שניזוק.

במידה ותיצמדו להנחיות אלו, תבטיחו לעצמכם עבודה בטוחה.

 

איך לנקות פרקט למינציה?

פרקט למינציה משתייך למשפחת הפרקטים הסינטטיים והוא נחשב לבחירה מועדפת על ידי רבים.

הוא עשוי מחומר דחוס אך קל משקל (HDF) שמעליו מודבקת מדבקה מנוילנת שקובעת את המראה העיצובי שלו.

משום שלא מדובר בחומר טבעי, יש להתייחס בזהירות יתרה כאשר ניגשים לנקות פרקט למינציה.

 

להלן מספר תרחישים שבהם חשוב כי תדעו כיצד לנקות את פרקט הלמינציה שלכם:

✔️ “האם ניתן לנקות פרקט למינציה במים וסבון?” – מותר להשתמש במים וסבון על פרקט למינציה אך יחד עם זאת, רק כאשר משתמשים במטלית לחה ולא בכזאת שספוגה במים לגמרי, וזאת על מנת למנוע חדירת מים מבעד לחריצים שבין חיבורי הפרקטים. בנוסף, אין להשתמש בסבון רגיל אלא רק בסבונים שמיועדים לפרקטי למינציה. הם מונעים החלקה ואינם משאירים סימנים על גבי מדבקות הלמינציה.

✔️ “האם ניקוי כתמי דם מפרקט למינציה הוא דבר אפשרי?” – בהחלט, אך עליכם לבצע את הפעולה בהקדם האפשרי. הלמינציה שעל הפרקט אינה סופגת דם בפרק זמן קצר, כך שככל שתפעלו מהר יותר, תוכלו להסיר את הכתם בקלות יחסית. במידה והכתמים כן התבססו להם, השתמשו בנוזל ניקוי שמשות, תתפלאו לגלות כמה הדבר אפקטיבי.

✔️ “האם ניתן לגרד מסטיק שנדבק לפרקט?” – הסרת מסטיק מפרקט אינה יכולה להתבצע תוך ניסיונות גירוד אגרסיביים או שימוש בכימיקלים. הדבר פשוט יגרום לפגיעה בפרקט והסרה של מדבקת הלמינציה. מה כן ניתן לעשות? נסו לקרר ככל שניתן את המסטיק (באמצעות קרח או הצבת בקבוק קפוא מעליו) ולאחר מכן הפעילו מעט כוח עם היד על מנת להסיר את המפגע.

✔️ “כיצד מסירים סימני טושים ועטים?” – הסרת כתמים מהפרקט צריכה להתבצע תוך שימוש במעט ממס אורגני כמו אצטון ומיד לאחר מכן יש לנגב אותו באמצעות מטלית לחה או מגבון.

✔️ “ומה לגבי פרקט למינציה שנרטב?” – טיפול בפרקט שנרטב כולל ייבוש מהיר באמצעות מטלית, ובנוסף יש להפעיל את המזגן על חימום למשך שעה אחת לפחות לצרכיי אידוי המים.

✔️ “האם מותר לשפוך אקונומיקה על פרקט?” התשובה היא שלא, מאחר והדבר יביא להסרת שכבת ההגנה של הפרקט וגרימת נזק שעשוי להיות בלתי הפיך. גם ניקוי פרקט בקיטור הוא דבר שאסור לבצע, מאותה הסיבה בדיוק.

 

איך מנקים פרקט עץ (טבעי/מלא)?

האפשרות הפופולרית הנוספת היא התקנה של פרקט עץ בבית. ניקוי פרקטים מעץ מתבצע באמצעות אחת משתי האפשרויות:

  1. שאיבת אבק ושימוש במטלית לחה
  2. במקרים שבהם יש להסיר כתמים שונים, באמצעות נוזל לניקוי פרקט שמתאים לסוג הפרקט וסוג הכתם (טוש, דם, סימני סוליות וכדומה).

במידה ולא ניתן לבצע הורדת כתמים מסוימים באמצעים הרגילים הללו, ניתן להזמין חברה שמציעה שירותי תחזוקת פרקט.

השירות כולל ביצוע שיוף של הפרקט לצרכי חידוש, כשלאחר מכן מתבצעת מריחה של שכבת לכה על בסיס מים או שמן על הפרקט, ליצירת מראה מבריק והגנה נוספת.

טיפ ניקוי נוסף שתוכלו לבצע בעצמכם – במקרים מסוימים מעט חומץ יכול להחזיר את הברק לרצפת פרקט העץ שלכם. ניקוי פרקט עם חומץ מתבצע בריכוז של של חצי כוס חומץ בדלי מים, כשחשוב לעבור על הפרקט אך ורק עם סמרטוט לח ולא ספוג לגמרי.

 

ניקוי פרקט לאחר שיפוץ

ישנם מקרים שבהם הפרקט צובר לכלוך, אבק וחומרים דביקים למיניהם, הרבה מעבר לרגיל, בעיקר לאחר שיפוץ.

במקרים שכאלה רצוי להזמין חברת ניקיון מקצועית ולא להסתכן בגרימת נזק לרצפת הפרקט בשל ניסיונות עצמאיים לנקות את הלכלוך העיקש.

ישנן חברות שמתמחות בביצוע עבודות ניקיון לאחר שיפוץ והן דואגות לספק לעובדים שלהן את כל חומרי הניקיון המתאימים לניקוי פרקטים, כמובן לאחר שביררו מולכם את זהותו ואף ווידאו את העניין בשטח לפני תחילת משימת הניקוי.